VIDEO Prima semifinalistă de la Australian Open 2024 – Meci cu reveniri spectaculoase

Coco Gauff a făcut pasul spre semifinalele de la Australian Open 2024, sportiva din SUA având parte de un meci complicat (trei ore și șapte minute) cu Marta Kostyuk, ocupanta locului 37 mondial.

>> Jucătorul care așteaptă retragerea lui Novak Djokovic din tenis pentru a câștiga Grand Slamuri Campioană en-titre la US Open, Gauff s-a impus în trei seturi, scor 7-6(6), (3)6-7, 6-2.

Prima manșă a fost una în care Coco a revenit după ce a fost condusă cu 5-1 și a salvat două mingi de set (una la 5-2 și una la 6-5 în tiebreak).

Americanca a rezistat incredibil într-un moment foarte important și a câștigat trei puncte la rând.

Situația a fost una asemănătoare și în setul secund, dar Marta a fost cea care a revenit de la 3-5 și s-a impus cu 7-3 în tiebreak.

Gauff (4 WTA) s-a desprins la 5-0 în setul decisiv, și-a pierdut o dată serviciul, dar nu a mai putut fi oprită și a obținut calificarea în semifinalele de la Melbourne.

Ambele jucătoare au avut mari probleme la serviciu și în total au fost 17 duble greșeli (8 comise de Kostyuk, 9 de Gauff).

Marta a fost jucătoarea mai ofensivă și a reușit 39 de lovituri câștigătoare (doar 17 pentru Coco).

De știut:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre de la simplu sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.