Carlos Alcaraz, calificare la pas în sferturile Australian Open 2024 – Set câștigat cu 6-0

Carlos Alcaraz continuă parcursul foarte bun de la Australian Open 2024, ibericul obținând fără emoții calificarea în sferturi.

Al doilea favorit de la Melbourne l-a învins în trei seturi pe Miomir Kecmanovic.>> Australian Open 2024: Calificare dramatică în sferturi pentru unul dintre favorițiSpaniolul a avut nevoie de o oră și 50 de minute pentru a se impune în fața sârbului de pe locul 60 ATP, scor 6-4, 6-4, 6-0.Alcaraz a bifat cinci breakuri, nu și-a pierdut serviciul și a reușit de trei ori mai multe lovituri câștigătoare (43-19).Carlos conduce acum cu 2-0 în meciurile directe cu Miomir, după ce l-a învins și în sferturi la Miami Masters 2022.Ibericul se va duela pentru un loc în semifinale cu Alexander Zverev (6).

Cei doi s-au mai întâlnit de șapte ori, iar germanul conduce cu 4-3.Breathtaking 😮‍💨#AusOpen • #AO2024 pic.twitter.com/QxD1qTfnT3Novak Djokovic (1) – Taylor Fritz (12)Jannik Sinner (4) – Andrey Rublev (5)Hubert Hurkacz (9) – Daniil Medvedev (3)Alexander Zverev (6) – Carlos Alcaraz (2).Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> VIDEO Elina Svitolina, eliminare de la Australian Open 2024 cu ochii în lacrimi, după doar trei gameuri>> Din calificări, în sferturile de la Australian Open 2024 – A învins o dublă campioană de la Melbourne