VIDEO Câștigătoarea duelului ruso-ucrainean din optimile Australian Open 2024

Ucraineanca Marta Kostyuk s-a calificat în sferturi la Australian Open 2024, după ce a învins-o categoric pe rusoaica Maria Timofeeva, jucătoare care a impresionat prin rezultatele obținute la competiția de la Melbourne.>> VIDEO Campioana de la US Open, victorie blitz și calificare în sferturi la Australian Open 2024Aflată pe locul 170 în clasamentul mondial, Timofeeva (20 de ani) înregistrase deja șase victorii la primul Grand Slam al anului.Rusoaica a trecut în calificări de Darya Astakhova (212 WTA), Astra Sharma (131 WTA) și Priscilla Hon (205 WTA), iar apoi a trecut de Alize Cornet (110 WTA), Caroline Wozniacki (252 WTA, campioana din 2018) și Beatriz Haddad Maia (favorită 10).Maria nu a mai reușit să furnizeze o nouă surpriză și a fost eliminată de Marta Kostyuk (37 WTA), scor 6-2, 6-1.De știut:>> VIDEO Australian Open 2024: Deținătoarea trofeului, calificare la pas în sferturile de finalăRezumatul partidei dintre Marta Kostyuk și Maria Timofeeva:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre de la simplu sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> VIDEO Australian Open 2024: Finalistul de anul trecut, eliminat de următorul adversar al lui Novak Djokovic>> VIDEO Novak Djokovic, în sferturi la Australian Open 2024 – Două seturi câștigate cu 6-0