Surpriză mare la Australian Open 2024 – Iga Swiatek, învinsă în turul trei de locul 50 WTA

Iga Swiatek s-a oprit în turul trei la Australian Open 2024, lidera clasamentului WTA fiind învinsă în trei seturi de Linda Noskova (jucătoare de 19 ani aflată pe locul 50 mondial).Semifinalistă la Melbourne în 2022, Swiatek a cedat după două ore și 20 de minute de joc, scor 3-6, 6-3, 6-4.Noskova, una dintre speranțele tenisului din Cehia, a servit 10 ași pe Rod Laver Arena (are o înălțime de 1.79m) și a câștigat o partidă foarte echilibrată.Iga s-a impus în primul set reușind să facă break în al șaselea game, dar apoi și-a pierdut de trei ori serviciul până la finalul meciului.An EPIC performance 💥👏Linda Noskova defeats World No.1 Swiatek in a three set thriller 3-6, 6-3, 6-4.

She books her ticket into the fourth round! #AusOpen pic.twitter.com/WcXZW4uzkLDe știut:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> Ultimul român de la Australian Open 2024, eliminat în turul doi la dublu >> VIDEO Australian Open 2024: Final de drum pentru jucătoarea care le-a eliminat pe Sorana Cîrstea și Emma Răducanu