Australian Open 2024: Jucătoarea începutului de an, eliminată în turul trei

Jelena Ostapenko a pierdut doar două dintre cele 11 meciuri jucate în 2024, ambele în fața Victoriei Azarenka.

Sportiva din Letonia, campioană la Roland Garros 2017, s-a oprit în turul trei la Australian Open.>> VIDEO Carlos Alcaraz, în optimi la Australian Open 2024 – A stat pe teren doar 65 de minuteÎnvinsă de Azarenka și în sferturi la Brisbane, Ostapenko nu a avut nici de această dată un răspuns pentru jocul dublei campioane de la Melbourne (2012, 2013).Victoria a bifat 11 ași în meciul de sâmbătă și a reușit mai multe lovituri câștigătoare decât Jelena (23-20 / de obicei, letona stă mai bine decât adversarele la acest capitol).Ostapenko a comis aproape de două ori mai multe erori neforțate (30-17) și a cedat după o oră și 24 de minute de joc, scor 6-1, 7-5 (a condus cu 5-2 în al doilea set).The GIF was invented for Ostapenko matches 😛#AusOpen • #AO2024 pic.twitter.com/90YrQBW7hUDe știut:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> Ultimul român de la Australian Open 2024, eliminat în turul doi la dublu >> VIDEO Australian Open 2024: Final de drum pentru jucătoarea care le-a eliminat pe Sorana Cîrstea și Emma Răducanu