VIDEO Australian Open: Campioana en-titre, victorie cu dublu 6-0 și fără strângeri de mână

Aryna Sabalenka s-a calificat vineri în optimile de la Australian Open 2024, campioana en-titre încheind partida cu Lesia Tsurenko după doar 52 de minute, scor 6-0, 6-0.

Campioană en-titre și favorită numărul doi la Melbourne, Aryna a reușit să-și impună cu mare succes planul tactic ofensiv.

A servit foarte puternic (ca de obicei), a dictat ritmul de pe baseline și punct cu punct a subordonat-o mental pe adversară.

A rezultat un meci de doar 52 de minute, iar Tsurenko a părăsit terenul fără măcar să câștige un game.

Nu a existat vreo strângere de mână la final, cunoscut fiind faptul că jucătoarele din Ucraina nu o salută pe Sabalenka, sportivă din Belarus, după izbucnirea războiului din Ucraina.3 matches, 6 sets won, 6 games lost 😲 Aryna Sabalenka is wasting absolutely zero time on court this AO.https://t.co/9FbbTmhs7ERezumatul partidei dintre Aryna Sabalenka și Lesia TsurenkoDe știut:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.