Campioana Italiei, prima echipă calificată în finala Supercupei de la Riad

Napoli a reușit joi calificarea în finala Supercupei Italiei, după o partidă în care a avut mai multă șansă decât o arată rezultatul.

Campionii en-titre s-au impus în fața Fiorentinei cu scorul de 3-0.

Într-un meci disputat în Arabia Saudită, Napoli a învins Fiorentina cu scorul de 3-0, în semifinalele Supercupei Italiei.

Giovanni Simeone a deschis scorul în minutul 22, dar șase minute mai târziu, Fiorentina a trimis mingea în poartă, însă golul lui Beltran a fost anulat de VAR pentru ofsaid.

Ghinionul violeților a continuat, iar în minutul 44 Ikone a irosit o lovitură de la 11 metri.

Finalul a aparținut campioanei Italiei, care s-a distanțat grație unei duble reușite de Alessio Zerbin în numai două minute (84 și 86).

Cu două trofee în palmares, Napoli își va afla vineri adversara din ultimul act, după duelul dintre Inter și Lazio.

Finala Supercupei Italiei se va disputa pe 22 ianuarie la Riad, pe KSU Stadium.

SIAMO IN FINALE: #NapoliFiorentina 3-0💙 #ForzaNapoliSempre pic.twitter.com/CPmwohssWs