Supercoppa Italiana: Napoli vs Fiorentina – Campioana, favorită la Riad

Napoli – Fiorentina, meci contând pentru semifinalele din Supercupa Italiei, este programat, joi, 18 ianuarie, de la ora 21:00, pe King Saud University Stadium din Riad (Arabia Saudită), şi va fi transmis în direct de Prima Sport 1.Napoli, campioana en-titre, şi Fiorentina, finalistă în Coppa Italia, se întâlnesc în prima semifinală din Supercupa Italiei (a doua semifinală se joacă, vineri, 19 ianuarie, de la ora 21:00, între Inter, deţinătoarea Cupei Italiei, şi Lazio, vicecampioana ultimei ediţiei din Serie A).Este pentru prima oară când Supercoppa Italiana se desfăşoară în sistem play-off eliminatoriu şi a treia oară când este programată la Riad (Arabia Saudită), după finalele din 2019 şi 2022.Napoli, care participă în postura de campioană a ediţiei trecute din Serie A, a avut un început ezitant de an, 0-3 în deplasare cu Torino şi 2-1 pe teren propriu cu Salernitana, ambele partide fiind disputate în campionat.Echipa antrenată de Walter Mazzarri ocupă în acest moment doar locul 8 în Serie A, după 20 de etape, cu 31 de puncte, la trei distanţă de poziţiile de Champions League, iar în ultimele cinci partide oficiale, indiferent de competiţie, a înregistrat o victorie, un rezultat de egalitate şi trei înfrângeri.Napoli a câştigat de două ori Supercupa Italiei, de fiecare dată în faţa lui Juventus, în 1990 (5-1) şi în 2014 (1-1 după 90 de minute, 2-2 după prelungiri şi 6-5 la penalty-uri), şi a pierdut alte două finale, tot cu Juventus, în 2012 (2-2 după 90 de minute şi 2-4 după prelungiri) şi în 2020 (0-2).Fiorentina, finalistă în ultima ediţie din Coppa Italia, 1-2 cu Inter (Gonzales 3, respectiv, Lautaro 29, 37), a disputat trei partide în 2024, două în campionat, 0-1 în deplasare Sassuolo şi 2-2 acasă cu Udinese, şi una în cupă, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 5-4 la penalty-uri cu Bolgona, pe teren propriu, în sferturile de finală (va juca în semifinale o „dublă” cu Atalanta).În Serie A, echipa antrenată de Vincenzo Italiano ocupă locul 4 după 20 etape, cu 34 de puncte, şi vine după două succese, două remize şi un eşec în ultimele cinci meciuri oficiale, indiferent de competiţie.Fiorentina are în palmares un trofeu al Supercupei Italiei, cucerit în 1996 (2-1 cu Milan), şi a mai pierdut o finală, în 2001 (0-3 cu Roma).Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în actuala ediţie din Serie A, pe 8 octombrie 2023, când Fiorentina s-a impus pe terenul celor de la Napoli cu 3-1, după golurile marcate de Brekalo (7), Bonaventura (63) şi Gonzalez (90+2), respectiv Osimhen (45+5p).Superbet oferă cota 1,85 pentru pronosticul GG: ambele echipe să marcheze, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Napoli – Fiorentina.