CE Handbal masculin: Dueluri echilibrate în prima grupă preliminară – Rezultatele zilei și clasamentul

Meciurile zilei din Grupa Preliminară 1 a Campionatului European de handbal masculin au arătat mult echilibru, fiind decise la limită sau la o diferență mică de goluri.

Ungaria și Austria au deschis prima grupă preliminară pe Lanxess Arena din Koln.

După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 17-17, austriecii s-au impus la final cu un avantaj de un singur gol, 30-29.

Și meciul dintre Franța și Croația s-a desfășurat după un scenariu asemănător.

De trei ori campioni europeni, francezii au fost conduși în prima repriză și au câștigat la o diferență de doar două goluri (34-32).

În ultima partidă a zilei, gazda competiției, Germania, a fost ținută în șah de Islanda, reușind o victorie care menține șansele de calificare în semifinale, scor 26-24.

Ungaria – Austria 29-30 Franța – Croația 34-32 Germania – Islanda 26-24 1.

Franța – 4 p (67:62) 2.

Austria – 3 p (58:57) 3.

Ungaria – 2 p (62:55) 4.

Germania – 2 p (56:57) 5.

Croația – 1p (60:62) 6.

Islanda – 0 p (49:59)