Carlos Alcaraz, primul set pierdut la Australian Open 2024 – Ibericul merge în turul trei

Carlos Alcaraz a avut parte de un meci dificil cu Lorenzo Sonego: al doilea favorit de la Australian Open 2024 a pierdut un set și a avut nevoie de trei ore și jumătate pentru a obține calificarea în turul al treilea.Alcaraz și-a adjudecat primul set realizând singurul break în cel de-al șaptelea game.

A fost 6-4 pentru iberic.Al doilea set a fost unul echilibrat: Alcaraz a stat mai bine la capitolul lovituri câștigătoare (12-9) și a comis mai puține erori neforțate (6-15), dar a cedat în tiebreak, scor 7-3 pentru Sonego.Carlos a început perfect cel de-al treilea set (a condus cu 3-0) și nu a mai putut fi prins din urmă de adversar.Al patrulea set a debutat cu probleme la serviciu pentru ambii jucători (Carlos a fost primul care a făcut break, dar Lorenzo a recuperat rapid), iar spaniolul a avut câștig de cauză la tiebreak, scor 7-3.Partida de pe Rod Laver Arena a durat trei ore și 28 de minute.Too Hot To Handle 🔥@carlosalcaraz books his ticket to the third round defeating Sonego 6-4 6-7(3) 6-3 7-6(3) ⚡️#AusOpen • #AO2024 pic.twitter.com/4R0Pek1eUSDe știut:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> O finalistă de Grand Slam și-a anunțat retragerea din tenis la 30 de ani>> VIDEO Surpriza zilei la Australian Open 2024 – Finalista de la Turneul Campioanelor, învinsă clar în turul doi>> VIDEO Australian Open 2024: Iga Swiatek, în turul trei după o revenire incredibilă