Barcelona s-a calificat în optimile Cupei Spaniei – Catalanii, conduși de o echipă din liga a treia

Barcelona s-a calificat în optimile Cupei Spaniei – Catalanii, conduși de o echipă de liga a treia FC Barcelona și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale Cupei Regelui, după victoria cu scorul de 3-1 obținută pe terenul celor de la Unionistas.

Învinsă categoric de Real Madrid în finala Supercupei Spaniei, FC Barcelona a avut emoții în prima repriză a partidei cu Unionistas.

Formație de liga a treia apărută după desființarea mult mai cunoscutei Salamanca, Unionistas eliminase deja formațiile Gijon și Villarreal.

Iar surpriza a fost aproape să se producă, gazdele reușind să deschidă scorul în minutul 31 prin Alvaro Gomez.

La pauză s-a intrat cu 1-1, după ce Ferran Torres a adus egalarea în minutul 45.

Finalul a aparținut trupei lui Xavi, care a mai punctat de două ori prin Kounde și Balde.

FC Barcelona deține recordul de trofee în Cupa Spaniei – 31, ultimul câștigat în urmă cu trei ani.