CE Handbal masculin: Primele victorii în grupele principale pentru două dintre favorite

Duelurile din grupele principale ale Campionatului European de handbal masculin au debutat miercuri, iar campioana en-titre Suedia și Danemarca, una dintre marile favorite, au reușit victorii categorice.

Câștigătoarea ultimului Campionat European, Suedia s-a impus în fața Sloveniei cu scorul de 28-22 (11-7).

Slovenii au început curajos meciul și au controlat ostilitățile până la jumătatea primei reprize.

În partea secundă, Suedia a arătat forță, iar diferența s-a menținut constant la 7-8 goluri.

O altă favorită la câștigarea trofeului, Danemarca, a trecut cu bine peste partida cu Olanda, scor 39-27 (18-17).

Chiar dacă în prima parte s-a menținut echilibrul, de la jumătatea reprizei secunde jocul s-a rupt, iar danezii au atacat în valuri, terminând partida la o diferență de 12 goluri.

În schimb, Norvegia a cedat în fața Portugaliei cu scorul de 32-37 (15-18), ajungând la cea de-a doua înfrângere consecutivă, după 27-28 cu Slovenia.

Norvegia – Portugalia 32-37 Danemarca – Olanda 39-27 Slovenia – Suedia 22-28 1.

Danemarca – 4 p (76:54) 2.

Suedia – 4 p (57:50) 3.

Portugalia – 2 p (64:69) 4.

Slovenia – 2 p (50:55) 5.

Norvegia – 0 p (59:65)6.

Olanda – 0 p (55:68) De știut: