VIDEO Australian Open 2024: Fostă lideră WTA, învinsă în turul întâi

Angelique Kerber a revenit în tenis la aproape 36 de ani și după ce a devenit mamă, dar parcursul fostei lidere WTA la Australian Open 2024 a fost unul scurt: nemțoaica a fost eliminată de Danielle Collins (locul 62 în lume), scor 2-6, 6-3, 1-6.>> Australian Open 2024: Ana Bogdan, în turul doi la dubluAjunsă pe locul 655 în ierarhia mondială, Kerber nu a avut parte de începutul de meci pe care și l-ar fi dorit: și-a cedat în trei rânduri serviciul, iar primul set a fost unul pierdut cu 6-2.

Lucrurile s-au îmbunătățit în setul al doilea: Kerber nu a mai greșit la fel de mult, a fost mult mai agresivă de la retur, iar manșa i-a revenit cu scorul de 6-3.

Din păcate pentru campioana din 2016 de la Melbourne, decisivul a fost unul în care Angie a avut probleme mari în gameurile de serviciu.

Collins a reușit trei breakuri și a fost solidă de la lansare.

În aceste condiții, setul i-a revenit americancei cu un categoric 6-1.Partida a durat o oră și 54 de minute.

Triplă campioană de Grand Slam (Australian Open 2016, US Open 2016, Wimbledon 2018) și fostă lideră WTA, Angelique Kerber a revenit în tenis după un an și jumătate de absență (disputase ultimul meci la Wimbledon, ediția din 2022).

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> Australian Open 2024: Sorana Cîrstea, eliminată dramatic după ce a condus cu 6-0, 3-0 Rezumatul partidei dintre Danielle Collins și Angelique KerberAngelique Kerber urca pe 12 septembrie 2016 pe prima poziție în clasamentul WTA.

În vârstă de aproape 36 de ani, sportiva din Germania a câștigat 14 titluri WTA și are până acum în carieră 674 de victorii și 367 de înfrângeri.

A adunat doar din premiile din tenis peste $31 de milioane.Angie are în palmares trei titluri de Grand Slam: US Open 2016, Australian Open 2016 și Wimbledon 2018.

De asemenea, a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio 2016.