Australian Open 2024: Fostă lideră WTA, învinsă în primul tur de finalista de anul trecut

Karolina Pliskova nu a avut noroc la tragerea la sorți și a părăsit Australian Open 2024 încă din runda inaugurală, după ce a fost învinsă de Elena Rybakina (finalistă în 2023), scor 7-6(6), 6-4.Lideră a clasamentului mondial în iulie 2017, Pliskova a ajuns pe locul 38 și nu se mai bucură de statutul de cap de serie la turneele majore.Karolina a fost aproape de câștigarea primului set al întâlnirii cu Elena, dar a ratat trei ocazii consecutive în tiebreak (a condus cu 6-3) și sportiva care reprezintă Kazahstan s-a impus cu 8-6.Rybakina (favorită 3) a reușit singurul break din setul secund în al treilea game și a fructificat a patra minge de meci (după ce a ratat una la retur și două cu serviciul).Facing 3 set points, Rybakina knows how to #staycoolunderpressure ❄@bondisands • #bondisands#AusOpen2024 • @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis pic.twitter.com/pEgY17qOj0De știut:Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.>> Surpriză la Australian Open 2024: A eliminat un favorit și a obținut doar a doua victorie la un Grand Slam>> VIDEO Australian Open 2024: Fostă lideră WTA, învinsă în turul întâi>> Australian Open 2024: Ana Bogdan, în turul doi la dublu