Australian Open 2024: Campioana en-titre, calificare spectaculoasă: 6-0, 6-1

Aryna Sabalenka nu a avut niciun fel de probleme în meciul cu Ella Seidel (locul 172 WTA), nemțoaica venită din calificări fiind practic un sparring partner pentru campioana en-titre de la Melbourne (6-0, 6-1).

Jucătoarea din Belarus s-a calificat în turul al doilea de la Australian Open 2024.

>> Australian Open: Novak Djokovic, în turul doi – Victorie cu set pierdut împotriva locului 178 ATP Sabalenka a defilat efectiv într-un meci pe care l-a condus cap-coadă: 6-0, 6-1.Cu ochii în lacrimi în cel de-al doilea set (la 6-0, 4-0), Seidel (18 ani) nu a avut vreo șansă împotriva favoritei doi de la Melbourne.

Nemțoaica a salvat dublul „bagel” la ultimul game în care a servit.Ella Seidel, cu ochii în lacrimiSursa video: EurosportCu toate că a dominat cu autoritate meciul, Aryna a avut nevoie de șapte mingi de meci pentru a închide disputa.

Partida a durat doar 53 de minute.Sabalenka storms through!@SabalenkaA wraps up a straight sets win 6-0 6-1 to bring down the curtain on Day 1 on Rod Laver Arena.#AusOpen📷 • @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis pic.twitter.com/AHNgMa0p0DDefending champion Aryna Sabalenka needs seven match points to finish but easily beats Ella Seidel 6-0, 6-1 to reach the 2nd round at the #AusOpen.

pic.twitter.com/wWp09ThYfkThe champion starts STRONG! 🔥Aryna Sabalenka crushes Ella Seidel 6-0 6-1 in 53 minutes to launch perfectly her Australian Open pic.twitter.com/1Jig8v5E1M>> Australian Open 2024: Prima favorită eliminată de la Melbourne De știut:Iga Swiatek (1) – Marketa Vondrousova (7)Elena Rybakina (3) – Jessica Pegula (5)Maria Sakkari (8) – Coco Gauff (4)Ons Jabeur (6) – Aryna Sabalenka (2).Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie.

Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.