VIDEO Surpriză în grupa României: Vicecampioana europeană, învinsă la zece goluri diferență

Spania, vicecampioană europeană la ediția din 2022, a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria participărilor sale la Campionatul European de handbal masculin: 29-39 contra Croației.

Croații au condus cu 18-14 la pauză, dar mult așteptata revenire a Spaniei nu s-a mai produs în a doua repriză.

Mai mult, ibericii au marcat 15 goluri și au primit 21.

Scorul final, 39-29, a fost unul care a atras multe critici în presa iberică.

Partida a avut loc în SAP Arena din Mannheim și a fost arbitrată de cehii Horacek și Novotny.

De știut:Tot în Grupa B, naționala României a fost învinsă, scor 31-24, de Austria în meciul care a marcat revenirea tricolorilor la un CE după o secetă acută de 28 de ani de absență.

Pentru România urmează meciurile cu Spania (duminică, 14 ianuarie, ora 19:00) și Croația (marți, 16 ianuarie, ora 19:00).

Rezumatul partidei dintre Spania și Croația de la CE de handbal masculin Cum arată grupele de la CE de handbal masculinGrupa A: Franţa, Macedonia de Nord, Elveţia, GermaniaGrupa B: Spania, Croația, Austria, RomâniaGrupa C: Ungaria, Serbia, Islanda, Muntenegru Grupa D: Norvegia, Slovenia, Polonia, Insulele FeroeGrupa E: Suedia, Olanda, Bosnia, GeorgisGrupa F: Danemarca, Portugalia, Cehia, GreciaDe știut: