CE Handbal masculin: Victorii categorice pentru favorite – Rezultatele zilei

Campioana en-titre Suedia și Danemarca, una dintre marile favorite, au obținut sâmbătă victorii categorice în partidele disputate la Campionatul European de handbal masculin.

Deținătoarea ultimului trofeu al CE de handbal masculin a învins fără emoții Georgia, scor 42-26.

Suedia a controlat partida, iar la pauză conducea deja cu 23-9.

Repriza secundă a fost una mai echilibrată, dar finalul a adus o diferență de 16 goluri.

Și Danemarca a trecut fără probleme de Grecia cu scorul de 40-28.

La pauză tabela arăta 20-13 în favoarea dublei campioane europene, iar repriza secundă a fost una aproape identică, iar danezii au punctaj maxim după două runde.

Surpriza a venit de la Insulele Feroe, care a terminat la egalitate, scor 26-26, meciul cu Norvegia, una dintre echipele cu pretenții la câștigarea trofeului.

Bosnia Herțegovina – Olanda 20-36 Cehia – Portugalia 27-30 Polonia – Slovenia 25-32 Georgia – Suedia 26-42 Grecia – Danemarca 28-40 Insulele Feroe – Norvegia 26-26 Cum arată grupele de la CE de handbal masculinGrupa A: Franţa, Macedonia de Nord, Elveţia, GermaniaGrupa B: Spania, Croația, Austria, RomâniaGrupa C: Ungaria, Serbia, Islanda, Muntenegru Grupa D: Norvegia, Slovenia, Polonia, Insulele FeroeGrupa E: Suedia, Olanda, Bosnia, GeorgisGrupa F: Danemarca, Portugalia, Cehia, GreciaDe știut: