WTA Brisbane: Principala favorită, calificare la pas – Tabloul semifinalelor

Aryna Sabalenka și-a respectat statutul de mare favorită și a câștigat fără mari bătăi de cap meciul cu Daria Kasatkina (favorită cinci). Sportiva din Belarus s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-4, și a obținut astfel calificarea în semifinalele WTA Brisbane. >> VIDEO Scandal făcut de o campioană de Grand Slam: „Nu vei mai arbitra vreodată meciurile mele”Sabalenka pornea meciul cu Kasatkina cu un important avantaj moral: a avut un 2023 foarte bun (a fost lideră mondială, a câștigat Australian Open, a jucat finala la US Open și semifinale la Roland Garros și Wimbledon), iar în meciurile directe conducea cu 5-2. De altfel, Aryna câștigase categoric ultimele două partide cu Daria (ambele în 2023), iar scenariul nu s-a schimbat nici acum. Într-un prim set în care a bifat trei break-uri și și-a cedat o singură dată serviciul, Sabalenka s-a impus cu 6-1. Daria s-a zbătut să varieze jocul, să-i mai rupă adversarei din elanul ofensiv, dar încercările au fost sortite eșecului. Sabalenka a reușit 14 lovituri câștigătoare, iar manșa i-a revenit după 32 de minute. File under wow moment for @SabalenkaA 😍#BrisbaneTennis pic.twitter.com/pgBCuxhjdMSetul al doilea a fost ceva mai echilibrat, un singur break (realizat la 2-2) făcând diferența. Sabalenka a închis partida cu mingi noi, de la serviciu, scor 6-4. Meciul a durat o oră și 28 de minute. Victoria Azarenka (8) – Jelena Ostapenko (3) 6-3, 3-6, 7-5Elena Rybakina (2) – Anastasia Potapova (11) 6-1, abandon PotapovaLinda Noskova – Mirra Andreeva 7-5, 6-3Aryna Sabalenka (1) – Daria Kasatkina (5) 6-1, 6-4Meciurile din semifinalele de la WTA Brisbane vor avea loc sâmbătă și vor putea fi urmărite în direct pe canalele Digisport. Victoria Azarenka (8) vs Aryna Sabalenka (1) / 1-3 în meciurile directeElena Rybakina (2) vs Linda Noskova / 1-0 în meciurile directeTurneul WTA de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie – 7 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $1,736,763, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka (în 2023).