VIDEO Victoria Azarenka, semifinalistă la WTA Brisbane – Victorie cu o campioană de Grand Slam

Victoria Azarenka (locul 23 WTA) a făcut vineri pasul în semifinalele turneului WTA de la Brisbane, fosta lideră mondială trecând după un meci electrizant de Jelena Ostapenko (campioană la Roland Garros în 2017). >> VIDEO Scandal făcut de o campioană de Grand Slam: „Nu vei mai arbitra vreodată meciurile mele”A fost 6-3, 3-6, 7-5 pentru sportiva din Belarus, la capătul unui meci care a durat două ore și 31 de minute. În penultimul act de la Brisbane a mai ajuns și Elena Rybakina (campioană la Wimbledon în 2022 și cap de serie numărul 2). La scorul de 6-1 în favoarea sa, adversara (Anastasia Potapova) a abandonat. Rusoaica (favorită 11) pierduse categoric primul set după doar 30 de minute. Rezumatul partidei dintre Victoria Azarenka și Jelena OstapenkoVictoria Azarenka (8) – Jelena Ostapenko (3) 6-3, 3-6, 7-5Elena Rybakina (2) – Anastasia Potapova (11) 6-1, abandon PotapovaLinda Noskova – Mirra Andreeva 7-5, 6-3 Aryna Sabalenka (1) – Daria Kasatkina (5)Victoria Azarenka (8) vs Aryna Sabalenka (1) / Daria Kasatkina (5)Elena Rybakina (2) vs Linda Noskova>> WTA Auckland: Înfrângere dramatică pentru Emma Răducanu contra favoritei doi Turneul WTA de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie – 7 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $1,736,763, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka (în 2023).>> VIDEO Rafael Nadal, în sferturi la ATP Brisbane – Saltul făcut de iberic în clasamentul mondial