VIDEO Scandal făcut de o campioană de Grand Slam: „Nu vei mai arbitra vreodată meciurile mele”

Ziua și scandalul pentru Jelena Ostapenko la WTA Brisbane. De această dată, „victimă” i-a căzut campioanei de Grand Slam arbitra Julie Kjendlie. Ostapenko a avut parte de un meci intens și pe alocuri cu accente dramatice împotriva Victoriei Azarenka în sferturile competiției. Vika a avut câștig de cauză în cele din urmă, scor 6-3, 3-6, 7-5, după un meci de două ore și 31 de minute. În încercarea de a găsi un vinovat (cel mai probabil), Jelena s-a supărat pe arbitra de scaun și i-a promis acesteia că nu o va mai arbitra vreodată. În setul decisiv, la scorul de 5-4 în favoarea adversarei, Ostapenko i-a reproșat lui Julie Kjendlie că nu a văzut că mingea a căzut de două ori în terenul rivalei. Până la scandal a mai fost doar un pas. „Faci atât de multe greșeli. Nu vreau să mai arbitrezi vreodată vreun meci al meu. Nu o să mă mai arbitrezi vreodată. Tu distrugi efectiv partidele mele”, a strigat Ostapenko către arbitra de scaun. Întrebată la finalul partidei despre scandalul făcut de adversară, Victoria Azarenka s-a rezumat să glumească: „Când joci împotriva Jelenei, uneori este bine să-ti pui o cască și să încerci să rămâi acolo”.De știut:În meciul din sferturile WTA Brisbane s-au întâlnit două campioane de Grand Slam: Azarenka, fostă lideră WTA, a triumfat la Australian Open în 2012 și 2013, în timp ce Ostapenko a ridicat trofeul la Roland Garros în 2017. Scandalul făcut de Jelena Ostapenko la adresa arbitrei Julie KjendlieJelena Ostapenko is not happy with the umpire in her match against Azarenka:“I never want you at my match again. You will never be at my match. You ruin my matches.” pic.twitter.com/7ns1h6rR7FVictoria Azarenka (8) – Jelena Ostapenko (3) 6-3, 3-6, 7-5Elena Rybakina (2) – Anastasia Potapova (11) 6-1, abandon PotapovaLinda Noskova – Mirra Andreeva 7-5, 6-3 Aryna Sabalenka (1) – Daria Kasatkina (5)Victoria Azarenka (8) vs Aryna Sabalenka (1) / Daria Kasatkina (5)Elena Rybakina (2) vs Linda NoskovaTurneul WTA de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie – 7 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $1,736,763, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka (în 2023).