WTA Brisbane: Victorie spectaculoasă pentru principala favorită – Meciuri tari în sferturi

Aryna Sabalenka a avut probleme cu Lin Zhu doar în primul game al partidei, unul cedat pe propriul serviciu. De la acel moment, sportiva din Belarus a dictat ritmul și a etalat un adevărat recital ofensiv (6-1, 6-0 după 70 de minute). Cap de serie 15 și ocupantă a locului 33 în ierarhia WTA, Lin Zhu i-a pus probleme adversarei în primul game: unul de peste 10 minute și care i-a revenit chinezoaicei de la retur. Enervată parcă de curajul adversarei, Aryna a aruncat imediat în luptă toate armele ofensive: retururi violente și precise, forehanduri puternice, backhanduri aspre și servicii (unele dintre ele) greu de returnat chiar și în circuitul bărbaților. De la primul game (cel care ne putea da senzația că vom avea un meci ceva mai echilibrat), Sabalenka a interpretat un monolog: a câștigat 12 gameuri la rând și a închis meciul după 70 de minute (6-1, 6-0). Hitting her stride Down Under again 👀@SabalenkaA gets past Zhu and has dropped just four games en route to the @BrisbaneTennis quarterfinals this week!Kasatkina up next for the top seed 🔜 pic.twitter.com/9rO30Gy0S9De știut:>> VIDEO Criza de nervi a unei campioane de Grand Slam la WTA Brisbane Daria Kasatkina (5) – Magda Linette (9) 6-4, 6-2Victoria Azarenka (8) – Clara Burel 7-5, 6-2Linda Noskova – Julia Riera 6-1, 6-7(4), 6-3Mirra Andreeva – Arina Rodionova 6-1, 6-1Jelena Ostapenko (3) – Karolina Pliskova (16) 6-2, 4-6, 6-3Anastasia Potapova (11) – Veronika Kudermetova (6) 7-5, 6-7(7), 6-4 Elena Rybakina (2) – Elise Mertens (13) 6-1, 6-0 Aryna Sabalenka (1) – Lin Zhu (15) 6-1, 6-0 Aryna Sabalenka (1) – Daria Kasatkina (5)Jelena Ostapenko (3) – Victoria Azarenka (8)Linda Noskova – Mirra Andreeva Anastasia Potapova (11) – Elena Rybakina (2) >> WTA Auckland: Înfrângere dramatică pentru Emma Răducanu contra favoritei doi Turneul WTA de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie – 7 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $1,736,763, iar campioana en-titre este Aryna Sabalanka (în 2023).>> VIDEO Rafael Nadal, în sferturi la ATP Brisbane – Saltul făcut de iberic în clasamentul mondial