VIDEO Rafael Nadal, în sferturi la ATP Brisbane – Saltul făcut de iberic în clasamentul mondial

Rafael Nadal a cedat doar trei game-uri în meciul cu Jason Kubler (locul 102 mondial), victoria ibericului fiind una categorică, scor 6-1, 6-2. Succesul îl califică pe spaniol în sferturile turneului ATP 250 de la Brisbane. >> Rafael Nadal si explicația pentru care Roger Federer este deasupra recordurilor lui Novak DjokovicOcupant al locului 672 în prezent, Rafa a acumulat prin calificarea în sferturile competiției australiene 95 de puncte în clasamentul mondial, iar saltul său în ATP Live este unul important: se găsește pe 451: vorbim despre 221 de locuri. Rafa a început partida așa cum îi place: cu intensitate, cu lovituri aspre și cu un forehand care să dicteze ritmul. Nadal a avut o serie de 13 puncte câștigate la rând. Văzând agresivitatea adversarului (pe care nu-l mai întâlnise până acum în circuitul ATP), Nadal a apelat în dese rânduri în primele game-uri și la slice-uri care să-i mai calmeze lui Jason din elanul de pe baseline. Fostul lider mondial s-a distanțat la 5-0, iar primul game câștigat de Kubler a adus urale din tribune. Ibericul a închis setul de la serviciu: 6-1. Setul al doilea a fost unul în care australianul a prins mai mult curaj: a executat serviciu-voleu, a venit la plasă și a câștigat puncte frumoase atât cu dreapta, cât și cu reverul. Kubler a avut în total în meci patru mingi de break (trei dintre ele chiar „legate”), dar Nadal le-a salvat pe toate. Australianul a câștigat două game-uri în manșa secundă, iar Rafa a închis partida de la lansare (6-2). Meciul a durat o oră și 23 de minute. Rezumatul partidei dintre Nadal și KublerAși: 4Duble greșeli: 3Mingi de break salvate: 4/4 Mingi de break câștigate: 4/6Puncte câștigate cu primul serviciu: 80% Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 63%Lovituri câștigătoare: 20 Erori neforțate: 8Puncte câștigate la fileu: 75% (9/12)Total puncte câștigate: 63% (58/92)De știut:>> VIDEO Criza de nervi a unei campioane de Grand SlamPunct spectaculos câștigat de Rafa NadalRafa with a no look smash 🤯@RafaelNadal | @BrisbaneTennis | #BrisbaneTennis pic.twitter.com/00I49Ey3iD𝑽𝑨𝑴𝑶𝑺 💪@RafaelNadal defeats Kubler 6-1, 6-2 to reach his 225th tour-level quarter-final, first since 2022 Wimbledon.@BrisbaneTennis | #BrisbaneTennis pic.twitter.com/fHkSkHhHqFDe știutATP Brisbane, program sferturi Holger Rune (1) – James Duckworth Roman Safiulin – Matteo Arnaldi Rafael Nadal – Jordan Thompson Rinky Hijikata – Grigor Dimitrov (2)Turneul de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie – 7 ianuarie. Face parte din categoria ATP 250, are premii totale în valoare de $739.945, la start se vor afla 32 de jucători pe tabloul principal de simplu, iar campionul en-titre este Kei Nishikori (în 2019). Australian Open 2024 se va disputa în perioada 14-28 ianuarie la Melbourne.