Campioana Italiei, înfrângere în ultimul meci al etapei a 17-a din Serie A

Napoli a suferit al doilea eșec la rând în deplasare în Serie A. Formația antrenată de Walter Mazzarri a pierdut pe Stadio Olimpico duelul cu AS Roma, scor 2-0.Napoli a ieșit din zona cupelor europene după eșecul suferit sâmbătă pe terenul celor de la AS Roma, scor 2-0.Campioana Italiei a fost răpusă de echipa lui Jose Mourinho, la capătul unui meci foarte tensionat, în care au fost acordate 13 cartonașe galbene și două roșii.Cei doi antrenori au contestat mai multe decizii ale arbitrilor și au fost avertizați încă din prima repriză.În a doua parte a jocului, napoletanii au rămas în inferioritate numerică după eliminarea directă a lui Politano.Jose Mourinho s-a dovedit a fi inspirat la schimbări, asta pentru că Lorenzo Pellegrini a deschis scorul la 5 minute de la intrarea sa pe teren (min 76).În minutul 86, Victor Osimhen a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și a fost și el eliminat. Roma și-a securizat victoria în al șaselea minut de prelungire, când Romelu Lukaku a punctat pentru 2-0. Empoli – Lazio 0-2Sassuolo – Genoa 1-2Salernitana – AC Milan 2-2Monza – Fiorentina 0-1Frosinone – Juventus 1-2Bologna – Atalanta 1-0Torino – Udinese 1-1Verona – Cagliari 2-0Inter – Lecce 2-0AS Roma – Napoli 2-01. Inter 44p2. Juventus 40p3. AC Milan 33p4. Bologna 31p5. Fiorentina 30p6. AS Roma 28p7. Napoli 27p.