Bundesliga: Liderul Leverkusen, o nouă victorie categorică – Bayern își consolidează poziția secundă

Leverkusen continuă seria excelentă în Bundesliga, unde nu a cunoscut înfrângerea în acest sezon. Liderul campionatului s-a impus cateoric, 4-0 în partida cu Bochum, în etapa cu numărul 16. Leverkusen a făcut un nou pas important în lupta pentru titlu în Bundesliga, după ce a învins cu 4-0 în disputa cu Bochum de pe teren propriu. Hat-trick-ul lui Patrik Schick din prima repriză, în minutele 30 (din penalti), 32 și 45+1 au adus gazdelor un avantaj liniștitor la pauză. După încă o reușită anulată de VAR pentru ofsaid, Leverkusen a mai punctat o dată în partea secundă prin Victor Boniface. Bayern Munchen a reușit o victorie la limită, 2-1 pe terenul lui Wolfsbur, care consolidează poziția secundă pentru campioana Germaniei. Finala primei reprize a adus toate reușitele, Musiala și Harry Kane marcând pentru Bayern, iar Maximilian Arnold pentru gazde. Deși se află la patru puncte de prima clasată, formația antrenată de Thomas Tuchel are un meci în minus, care o poate apropia la un singur punct de Leverkusen. Union Berlin – FC Koln 2-0 Frakfurt – Monchengladbach 2-1 Heidenheim – Freiburg 3-2 Leverkusen – Bochum 4-0 Stuttgart – Augsburg 3-0 Wolfsburg – Bayern 1-2 1. Leverkusen – 42 puncte / 16 meciuri 2. Bayern – 38 p / 15 m 3. Stuttgart – 34 p / 16 m 4. RB Leipzig – 33 p / 16 m 5. Dortmund – 27 p / 16 m 6. Hoffenheim – 24 p / 16 m