VIDEO Încă un scandal în fotbalul din Turcia – Echipa a fost retrasă de pe teren de președintele clubului

Super Liga Turciei s-a reluat marți, după incidentul în care un arbitru a fost lovit pe teren, dar un alt scandal a avut loc la partida dintre Istanbulspor și Trabzonspor, tot din cauza deciziilor de arbitraj. În urmă cu o săptămână, campionatul din Turcia era suspendat după scenele violente de la partida dintre Ankaragucu și Rizespor. La finalul acelei partide, arbitrul Halil Umut Meler a fost lovit cu pumul de Faruk Koca, patronul celor de la Ankaragucu. Marți au fost reluate meciurile, iar etapa cu numărul 17 a adus un nou scandal. Președintele celor de la Istanbulspor a retras echipa de pe teren cu 15 minute înainte de finalul meciului cu Trabzonspor, nemulțumit de deciziile de arbitraj. Ecmel Faik Sarialioglu a coborât pe gazon și i-a chemat pe jucători la margine, după o lovitură de pedeapsă neacordată pentru echipa sa. Trabzonspor a reușit să înscrie la faza imediat următoare. Meciul a fost întrerupt în minutul 79, la scorul de 2-1 pentru Trabzonspor, după ce fotbaliștii echipei gazdă au refuzat să revină pe teren. CRAZY SCENES 😭Istanbulspor President Ecmel Faik Sarıalioğlu went down into the pitch and told the players to walk off in protest of the referee.He felt his side should have been awarded a penalty against Trabzonspor. TS went onto score from the attack immediately after. pic.twitter.com/L3ngNKX2Oz🇹🇷 V Turecku už se zase nedohrál zápas. 🙅‍♂️ Hráči Istanbulsporu odešli ze hřiště na protest proti rozhodování rozhodčího a odmítli v utkání nadále pokračovat. pic.twitter.com/sFySCxC610