Serie A: Victorie la limită pentru campioana Italiei – Trei goluri în doar șase minute

Campioana Italiei simte din nou gustul victoriei după două înfrângeri consecutive. Napoli a învins-o pe Cagliari, scor 2-1, în etapa a 16-a din Serie A și urcă pe poziția a patra a clasamentului. După două înfrângeri la rând cu Inter și Juventus, campioana sezonului trecut din Serie A nu avea un moral bun înaintea partidei cu Cagliari, formație care luptă pentru evitarea retrogradării. În ciuda posesiei gazdelor și a situațiilor de gol, prima repriză s-a terminat fără ca tabela să fie modificată. Partea a doua a adus și golurile, toate trei marcate într-un interval de doar șase minute. Golgheterul sezonului trecut, Victor Osimhen, a deschis scorul în minutul 69 al meciului, dar trei minute mai târziu Pavoletti reușea egalarea. După alte trei minute, Osimhen l-a servit pe Khvicha Kvaratskhelia, iar fotbalistul georgian a adus golul victoriei. Formația antrenată de Walter Mazzarri acumulează 27 de puncte și urcă pe locul patru, la o diferență de 11 puncte față de liderul Inter Milano, care are și un meci mai puțin disputat. Lecce – Frosinone 2-1 Napoli – Cagliari 2-1 Torino – Empoli / ora 21:45 1. Inter – 38 puncte / 15 meciuri 2. Juventus – 37 p / 16 m 3. AC Milan – 29 p / 15 m 4. Napoli – 27 p / 16 m 5. AS Roma – 25 p / 15 m 6. Bologna – 25 p / 15 m ……………………………………. 18. Empoli – 12 p / 15 m 19. Verona – 11 p / 15 m 20. Salernitana – 8 p / 15 m