Premier League: Manchester City, egalată dramatic – Victorie pentru Chelsea / Rezultatele zilei

Manchester City poate rămâne la șase puncte în spatele liderului Liverpool după etapa cu numărul 17 din Premier League. Cetățenii au condus cu 2-0, dar au fost egalați în prelungiri de Crystal Palace. Fără golgheterul Erling Haaland accidentat, formația lui Pep Guardiola a deschis scorul după 24 de minute prin Grealish. În startul reprizei secunde Rico Lewis a dublat avantajul gazdelor, dar finalul de meci a aparținut oaspeților. Crystal Palace a redus din diferență în minutul 76 prin Mateta, pentru ca în al cincilea minut al prelungirilor Michael Olise să restabilească egalitatea. Chelsea a trecut fără probleme de Sheffield United. Trupa de pe Stamford Bridge a punctat prin Palmer (min 54) și Jackson (min 61), dar ocupă abia locul al zecelea în clasamentul din Premier League. Bournemouth – Luton 1-1 / suspendatChelsea – Sheffield United 2-0Manchester City – Crystal Palace 2-2 Newcastle – Fulham 3-0 1. Liverpool – 37 puncte / 16 meciuri 2. Arsenal – 36 p / 16 m 3. Aston Villa – 35 p / 16 m 4. Manchester City – 34 p / 17 m 5. Tottenham – 33 p / 17 m