LaLiga: Barcelona, doar egal pe terenul Valenciei – Atletico Madrid pierde categoric / Rezultatele zilei

FC Barcelona a mai făcut un pas greșit în lupta pentru titlu în Spania, terminând la egalitate, scor 1-1, partida de la Valencia. Formația lui Xavi poate rămâne la 9 puncte de liderul Girona la finalul etapei. Învinsă în etapa precedentă chiar de liderul Girona, FC Barcelona a mai pierdut două puncte în deplasarea de la Valencia. Catalanii au deschis scorul în minutul 55 prin Joao Felix, dar Guillamon a adus egalarea un sfert de oră mai târziu. Dacă liderul învinge luni Alaves, se va distanța la 9 puncte de echipa lui Xavi. Atletico Madrid a suferit cea de-a doua înfrânere în ultimele trei etape în fața celor de la Athletic Bilbao, scor 2-0. Bascii au ratat un penalti în minutul 36 prin Sancet, dar golurile lui Guruzeta (min 51) și Williams (min 64), au adus victoria contra formației lui Diego Simeone.Madrilenii ocupă locul al patrulea al clasamentului cu 34 de puncte, dar și un meci mai puțin disputat. Celta Vigo – Granada 1-0 Athletic Bilbao – Atletico Madrid 2-0 Sevilla – Getafe 0-3 Valencia – FC Barcelona 1-1 1. Girona – 41 puncte / 16 meciuri 2. Real Madrid – 39 p / 16 m 3. FC Barcelona – 35 p / 17 m 4. Athletico Madrid – 34 p / 16 m 5. Athletic Bilbao – 32 p / 16 m 6. Real Sociedad – 29 p / 16 m