Europa League: Lista completă a echipelor calificate / Rezultatele serii

Grupele UEFA Europa League s-au încheiat, iar Bayer Leverkusen este echipa care merge mai departe cu maxim de puncte, după 6 victorii din 6 meciuri. Union SG a produs surpriza serii și a învins Liverpool cu scorul de 2-1.Bayer Leverkusen a încheiat grupele Europa League cu a șasea victorie, după ce a învins pe teren propriu Molde. Formația antrenată de Xabi Alonso s-a distrat contra norvegienilor și a câștigat cu scorul de 5-1.Patrik Schick a deschis scorul în minutul 6, iar până la pauză, gazdele au mai punctat de două ori prin Tapsoba (min 22) și Ellingsen (min 25, autogol). În a doua repriză, Hlozek a punctat pentru 4-0 (min 60), iar Mbamba a înscris și el (min 70) pentru nemți. Pentru oaspeți, a marcat Kitolano (min 75).AS Roma – Sheriff Tiraspol 3-0LASK Linz – Toulouse 1-2Bayer Leverkusen – Molde 5-1Panathinaikos – Maccabi Haifa 1-2Qarabag – Hacken 2-1Rennes – Villarreal 2-3Royale Union SG – Liverpool 2-1Slavia Praga – Servette 4-0Ajax Amsterdam – AEK Atena 3-1Aris – Sparta Praga 1-3Real Betis – Glasgow Rangers 2-3Brighton – Marseille 1-0Olimpiacos – TSC 5-2Rakow – Atalanta 0-4Sporting Lisabona – Sturm Graz 3-0West Ham United – Freiburg 2-01. West Ham United 15p2. Freiburg 12p3. Olimpiacos 7p4. TSC 1p.1. Brighton 13p2. Marseille 11p3. Ajax Amsterdam 5p4. AEK Atena 4p1. Glasgow Rangers 12p 2. Sparta Praga 10p 3. Real Betis 9p4. Aris 4p1. Atalanta 14p2. Sporting Lisabona 11p3. Sturm Graz 4p4. Rakow Częstochowa 4p1. FC Liverpool 12p2. Toulouse 11p3. Royale Union SG 8p4. LASK Linz 3p1. Villarreal 13p2. Rennes 12p3. Maccabi Haifa 5p4. Panathinaikos 4p1. Slavia Praga 15p2. AS Roma 13p3. Servette 5p4. Sheriff Tiraspol 1p1. Bayer 04 Leverkusen 18p2. Qarabag 10p3. Molde 7p4. Hacken 0p.De știut:Echipele care au încheiat grupa pe locul 1 vor juca direct în faza optimilor de finală. Echipele care au încheiat grupa pe locul 2 vor juca șaisprezecimi. Echipele care au încheiat grupa pe locul 3 vor juca în șaisprezecimile UEFA Conference League.