CM handbal feminin: Suedia s-a calificat în semifinale – Victorie în fața Germaniei

Cea de-a treia semifinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin s-a decis miercuri după duelul dintre Suedia și Germania, încheiat cu scorul de 27-20 (16-6). Gazdă a turneului final alături de Norvegia și Danemarca, Suedia a reușit și ea pasul spre penultimul act al competiției, după victoria în fața Germaniei. Suedezele au reușit o primă repriză perfectă, iar după primele minute conducea cu 7-0. Finalul primelor 30 de minute au adus o diferență de zece goluri, 16-6. În partea secundă, echipa care a trimis România acasă a echilibrat jocul, a reușit să reducă din avantajul gazdelor până la patru goluri, însă finalul a fost fără emoții pentru suedeze. Norvegia și Franța, celelalte două mari favorite la câștigarea titlului mondial, au obținut deja biletele pentru semifinalele CM. Specialiștii spun că urmează Danemarca, însă rămâne de văzut în ce măsură Muntenegru va putea sau nu să o împiedice. Meciul va începe la ora 21:30 și va putea fi urmărit în direct pe Digisport 4 și Prima Sport 4. Program semifinaleFranța vs Suedia Norvegia vs Danemarca / Muntenegru