CM handbal feminin: Principala favorită, calificare în semifinale după o repriză perfectă

Campioană en-titre și principală favorită în acest an, Norvegia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, după victoria din sferturi împotriva Olandei, scor 30-23 (12-11) >> OFICIAL Cristina Neagu și-a anunțat retragerea de la echipa națională a RomânieiNorvegia și-a respectat statutul de mare favorită și a făcut pasul spre semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin. Începută sub semnul echilibrului, prima repriză a avut o desfășurare aparte. Norvegia s-a detașat la o diferență de cinci goluri, dar finalul celor 30 de minute le-au adus pe olandeze la un singur gol. Pauza a fost binevenită pentru norvegiene, care în partea secundă s-au detașat din nou la șapte goluri și în ciuda atacurilor Olandei, a rezistat pentru un final de meci fără emoții. În semifinale, Norvegia va întâlni câștigătoarea dintre Danemarca și Muntenegru, care se vor înfrunta miercuri. >> Prima semifinalistă a CM de handbal feminin – Victorie categorică în sferturiFranța vs Cehia 33-22 (18-16)Olanda vs Norvegia 23-30 (11-12)Suedia vs Germania Danemarca vs Muntenegru