CM al Cluburilor 2023: Karim Benzema și Al-Ittihad s-au calificat în sferturile de finală

Al-Ittihad, campioana Arabiei Saudite în ultimul sezon, a reușit calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale a Cluburilor, după ce i-a învins formația Auckland City din Noua Zeelandă, scor 3-0. Ediția din acest an a Capionatului Mondial al Cluburilor a debutat cu victoria saudiților de la Al-Itiihad în fața lui Auckland City. Romarinho a deschis scorul după 29 de minute, iar vedetele Kante și Benzema au stabilit rezultatul final încă înainte de pauză. În sferturile de finală, Al-Ittihad se va duela cu egiptenii de la Al Ahly, deținătoarea Ligii Campionilor Africii. Ajuns la ediția cu numărul 20, Campionatul Mondial al Cluburilor se desfășoară în perioada 12-22 decembrie 2023 la Jeddah, în Arabia Saudită. Câștigătoarea ultimei ediții este Real Madrid. Congratulations Tigers 🔥Ittihad 3-0 Auckland ⚽️’ 29 Romarinho⚽️’ 34 Kante⚽️’ 40 Benzema#النمور_في_المونديال#TigersInCWC pic.twitter.com/09yKBzLkzs