Champions League: Remiză între Arsenal și PSV – Sevilla, eliminată din cupele europene

Primele două partide ale serii de Champions League au adus un rezultat de egalitate între Arsenal și PSV, echipe deja calificate, dar și eliminarea din Europa pentru Sevilla, învinsă pe terenul lui Lens. Calificate cu o etapă înainte de finalul grupelor în optimile Champions League, PSV și Arsenal și-au împărțit punctele după remiza încheiată cu scorul de 1-1. Formația lui Mikel Arteta a deschis scorul în minutul 42 prin Nketiah, iar gazdele au egalat imediat după pauză prin Vertessen. Singura miză a grupei B era locul al treilea, care asigură calificarea în Europa League, iar Lens s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Sevilla și și-a asigurat accesul în primăvara europeană. Francezii au deschis scorul în minutul 63 prin Frankowski din penalti, dar Sergio Ramos a egalat în minutul 79. Golul victoriei a fost marcat de Fulgini în cel de-al șaselea minut al prelungirilor. Cu patru înfrângeri și două remize în cele șase partide ale grupei, Sevilla continuă parcursul slab din La Liga, unde este la doar trei puncte de zona retrogradării. 1. Arsenal – 13 p 2. PSV – 9 p 3. Lens – 8 p 4. Sevilla – 2 p Lens vs Sevilla 2-1 PSV vs Arsenal 1-1 FC Copenhaga vs Galatasaray Inter vs Real Sociedad Manchester United vs Bayern Napoli vs Braga Salzburg vs Benfica Union Berlin vs Real Madrid