Lider nou în Serie A după derby-ul etapei

Juventus este noul lider din Serie A după ce s-a impus pe teren propriu, la limită, în fața campioanei Napoli, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 15 din Serie A.Napoli a suferit al doilea eșec la rând în Serie A și a contribuit și la schimbarea liderului din campionatul Italiei.Formația antrenată de Walter Mazzarri a fost învinsă în deplasare de Juventus, scor 1-0, la capătul unui meci controlat de campioana Italiei, însă doar la capitolul posesie.După o primă repriză în care cele două echipe s-au anihilat reciproc, italianul Federico Gatti a deschis scorul în minutul 51 al partidei, din pasa lui Andrea Cambiaso.A fost unicul gol al meciului și cel care a urcat-o pe Juventus, cel puțin pentru moment, pe primul loc în Serie A.VineriJuventus – Napoli 1-0SâmbătăVerona – LazioAtalanta – AC MilanInter – UdineseDuminicăFrosinone – TorinoMonza – GenoaSalernitana – BolognaAS Roma – FiorentinaLuniEmpoli – LecceCagliari – Sassuolo1. Juventus 36p / 15 mj2. Inter 35p / 14 mj3. AC Milan 29p / 14 mj4. AS Roma 24p / 14 mj5. Napoli 24p / 15 mj6. Fiorentina 23p / 14 mj7. Bologna 22p / 14 mj.