Cupa României: Rapid, eliminată din nou în faza grupelor, după o remiză în Giulești

Rapid București a ratat pentru al doilea an la rând sferturile de finală ale Cupei României, după remiza înregistrată pe teren propriu, scor 0-0, în fața celor de la CFR Cluj. Cea mai importantă partidă din ultima rundă a grupelor Cupei României le-a adus față în față pe Rapid și CFR Cluj. Dacă ardelenilor le era suficient și un rezultat de egalitate, giuleștenii erau obligați să obțină victoria pentru accederea în sferturi. În ciuda ocaziilor ratate de Borja Valle, Papeau sau Funsho, formația antrenată de Cristiano Bergodi nu a marcat, iar rezultatul de 0-0 o elimină din nou în faza grupelor. În schimb, Universitatea Cluj a obținut o victorie categorică pe terenul celor de la FC Botoșani, scor 4-0. Dubla lui Ianis Stoica și golurile marcate de Manu și Fossati au adus echipei antrenate de Ioan Ovidiu Sabău primul loc la finalul grupelor. În sferturile de finală ale Cupei României s-au calificat marți Universitatea Craiova și FC Voluntari.Zalău – FC Bihor 2-1 CSM Alexandria – CSA Steaua 2-3 FC Botoșani – Universitatea Cluj 0-4 Rapid – CFR Cluj 0-0 1. Universitatea Cluj – 7 p (8:2) 2. CFR Cluj – 5 p (4:2) 3. Rapid – 5 p (3:1) 4. CSA Steaua – 4 p (4:5) 5. CSM Alexandria – 3 p (5:7) 6. FC Botoșani – 0 p (2:9)