CM handbal feminin: Victorie la limită în grupa României – Tricolorele, pe poziția a patra

În prima partidă a grupelor principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin, Polonia a învins la limită Serbia, scor 22-21 și a urcat peste reprezentativa României în clasament. Meciul dintre Serbia și Polonia a fost unul foarte strâns, cele două echipe fiind aproape de remiză. Învinse categoric de România (37-28), sârboaicele au controlat prima repriză, iar la pauză conduceau la o diferență de trei goluri. Partea secundă a adus revenirea Poloniei, care s-a impus pe final cu un singur gol avans. 1. Danemarca – 4 p (64:44) 2. Germania – 4 p (64:47) 3. Polonia – 4 p (71:84) + 1 meci 4. România – 2 p (60:67) 5. Japonia – 0 p (60:63) 6. Serbia – 0 p (70:84) + 1 meci Muntenegru – Croația 25-26 Serbia – Polonia 21-22 Germania – România / ora 19:00 Senegal – Ungaria / ora 19:00 Danemarca – Japonia / ora 21:30 Suedia – Camerun / ora 21:30