CM handbal (f): Victorii categorice pentru principalele favorite – Primele rezultate din grupele principale

Faza grupelor principale la Campionatul Mondial de handbal feminin a debutat miercuri fără surprize, iar ultimele trei câștigătoare ale trofeului și-au respectat statutul de favorite. >> Selecționerul României explică înfrângerea la 16 goluri suferită în fața DanemarceiGazdă a turneului și una dintre principalele favorite la câștigarea trofeului, Norvegia a învins categoric Angola, scor 37-19, având punctaj maxim. Franța a înfruntat Austria, dar deja la pauză conducea cu o diferență de 11 goluri (25-14). Deși au scăzut din turație, franțuzoaicele au defilat și în repriza secundă, reușind să marcheze cele mai multe goluri, scor 41-27. Olanda s-a impus cu scorul de 35-27 în fața Braziliei și este lider în grupa a patra, la egalitate de puncte cu Spania, o altă reprezentativă neînvinsă în primele trei meciuri de la Campionatul Mondial. Coreea de Sud – Slovenia 27-31 Ucraina – Cehia 23-30 Franța – Austria 41-27 Spania – Argentina 30-23 Norvegia – Angola 37-19 Olanda – Brazilia 35-27