CE Înot în bazin scurt: România, locul 6 în finala de ștafetă 4×50 m mixt

Calificată în finala probei de ștafetă 4×50 m mixt în bazin scurt, la CE de înot de la Otopeni, România a obținut doar locul al șaselea. Din echipă a lipsit chiar David Popovici. Cu Patrick Dinu în locul lui David Popovici, alături de Andrei Anghel, Daniel Nicușan și Denis Popescu, România a terminat pe locul al șaselea, cu un timp de 1 minut 33 de secunde și 89 de sutimi. Medalia de aur a revenit Italiei, în timp ce Marea Britanie și Olanda au completat podiumul. În semifinala de 200 m spate feminin, Aissia Prisecariu a ratat prezența în ultimul act, după ce a încheiat pe locul al șaptelea, conform AS.ro. Marți, România (David Popovici, George-Alexandru Stoica-Constantin, Mihai Gergely și Patrick-Sebastian Dinu) s-a clasat pe locul 7 în finala probei de ștafetă 4×50 m liber.200 metri liberSerii – vineri, 8 decembrie, 9:40Semifinale – vineri, 8 decembrie, 18:28Finala – sâmbătă, 9 decembrie, 18:06100 metri liberSerii – sâmbătă, 9 decembrie, 10:15Semifinale – sâmbătă, 9 decembrie, 19:31Finala – duminică, 10 decembrie, 19:08.FEMININ: Diana Stiger, Ioana Știrbu, Aissia Prisecariu, Brigitta Vass, Maysa Rațiu, Anastasia Bako, Daria SilișteanuMASCULIN: David Popovici, Vlad Stancu, Andrei Anghel, Patrick Dinu, Darius Coman, Robert Badea, Denis Popescu, , Andrei Ungur, Mihai Gergely, Daniel Nicușan, Vlad Mihalache, Andrei Proca, Nandor Nagy, Alexandru Stoica.România găzduiește ediţia cu numărul 22 a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori, în perioada 5-10 decembrie 2023, în incinta Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.