Borussia Dortmund, eliminată din Cupa Germaniei – Încă o surpriză mare în optimi

După Bayern Munchen, eliminată în șaisprezecimi, a venit rândul vicecampioanei Borussia Dortmund să fie eliminată din Cupa Germaniei, după ce Stuttgart s-a impus cu scorul de 2-0. Deținătoare a cinci trofee ale Cupei Germaniei, Dortmund a părăsit competiția în faza optimilor de finală. Stuttgart a deschis scorul în minutul 55 prin Guirassy, iar cinci minute mai târziu egalarea Borussiei a fost refuzată, după ce golul lui Bynoe-Gittens a fost anulat de VAR. Gazdele au profitat, iar golul lui Silas din minutul 78 a dus scorul la 2-0, iar Stuttgart a obținut meritat calificarea în sferturi. Surprinza a venit tot de la Saarbrucken, care în runda precedentă eliminase campioana Bayern Munchen, reușind să treacă și de Eintracht Frankfurt cu scorul de 2-0. Formația din liga a treia a deblocat tabela în minutul 64 prin Brunker, iar 14 minute mai târziu și-a dublat avantajul prin Kreber. Frankfurt a rămas în inferioritate numerică în minutul 83, Futkeu primit direct roșu la doar șase minute de la intrarea pe teren. 90′ Schluss in Stuttgart. #VFBBVB 2:0 pic.twitter.com/42CVElVXk7